🛠️

Sosyal Etki Yaratan Kripto ve NFT Projeleriyle Tanışın

image

Çeviri: Simge Taşdelen - Büşra Tenik - imece

6-8 Temmuz'da ETH Barcelona'da blockchaine ilgi duyanlar, geliştiriciler, asli “ethereanlar” ve kurucularını bir araya geldi. Bununla birlikte, piyasa koşulları ay çocuklar (moonboys*) ve etkileyicileri (influencers) dışarı attığı için belirgin bir şekilde şiller(shiller**) yokluğu hissedildi. “Barselona'da olan blockchainde kalır” sloganı, odak noktası inşa etmek üzerine olan etkinliğin nerd’lüğünü yansıttı.

Pek çok kripto konferansını karakterize eden köpüklülük (frothiness***) yerine eşitlikçi bir ethos vardı: Blockchain'in "insan potansiyeliyle dolu sürdürülebilir bir dünya inşa etmeye" nasıl yardımcı olabileceğine dair bir keşifti denebilir. Bu amorf vizyon pratikte tam olarak nasıl ortaya çıkıyor? Ve çifte harcama sorununu çözmek için icat edilen bir teknoloji, gezegen vatandaşlarının günlük yaşamlarını gerçekten iyileştirebilir mi?

Bu soruları yanıtlamak, konferansta temsil edilen ve ESG parantezine giren kripto projelerine daha yakından bakmayı gerektiriyor: Çevresel, Sosyal ve Kurumsal Yönetişim. Barcelona'da bir araya gelince, bu projelerin birçoğundan temsilcilerle tanıştım. İşte onlardan öğrendiklerim.

The Giving Block (TGB)

ETH Barcelona'da buluşmaktan zevk aldığım projelerden biri de Giving Block (TGB) oldu. Bu kişiler kriptonun dünyayı daha iyi bir şekilde değiştirebileceğine inanıyor. TGB, kuruluşların kripto bağışlarını kabul etmelerini ve bireylerin kripto ile bağış yapmalarını kolaylaştırıyor. Proje özellikle NFT bağış toplama konusunda tutkulu ve konuyla ilgili bir raporun tamamını yazdı.

Giving Block'un söylediğiyle yaptığı uyumlu bir şekilde davranmasından özellikle etkilendim: Ana şirket Shift4'ün CEO'su Jared Isaacman, kripto kampanyasıyla ilgilenmek için 10 milyon dolara kadar bağış eşleştiriyor. Giving Block gibi projelerin çabaları sayesinde, NFT filantropisi gerçekten gelişiyor, sosyal sorunlara daha fazla fon aktarıyor ve daha fazla kişi ve kurum kriptoya dahil oluyor.

Bağışın Geleceği

Son zamanlarda kripto sektöründen ortaya çıkan sosyal problemlere karşı farkındalık sahibi girişimlerin çoğu NFT odaklı. Bu sinerjinin ise bariz nedenleri var: NFT'ler son derece görsel ögeler ve bu nedenle çevresel mesajları iletmek için etkili bir ortam sağlıyor. Bu mekanizma aynı zamanda benzer değerleri paylaşan sanatçılar ve yaratıcılarla işbirliğine de uygun. ETH Barcelona'nın lansman ortaklarından biri olan DoinGud, bu hedefi gerçekleştirmek için belki de diğer NFT projelerinden daha fazlasını yaptı.

Projenin manifestosunda “Sanatın her zaman değişimi etkilemek için inanılmaz bir araç olduğuna ve şeffaflık yaratmak için blockchain teknolojisini kullanarak dünyada daha da güçlü bir etki yaratabileceklerine inandıklarını” açıkladılar. DoinGud, sosyal projelerin, içerik oluşturucuların gelirlerinin bir kısmını bağışlayabilecekleri uygun kuruluşlar olarak kaydolabileceği NFT platformu aracılığıyla elde ettiği olumlu sosyal etkiyi teşvik etme niyetinde. DoinGud, her biri BM'nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ile uyumlu olan 200'den fazla sosyal fayda odaklı blockchain projesi ile ortaklık kurmuş.

ETH Barcelona yaklaşırken DoinGud, katılımcılara “daha iyi bir dünya yaratmak için NFT toplama” fırsatı veren bir “NFT scavenger hunt” oyunu gerçekleştirdi. Proje, yalnızca sosyal amaçlara sözde hizmet etmekten daha fazlasını yapıyor: NFT'lerin dönüştürücü gücünü sergilerken aktif olarak yeni kullanıcıları kriptoya dahil ediyor.

ETH Barcelona'da temsil edilen bir başka sosyal açıdan farkındalıklı proje Giveth idi. Etkinlik sponsoru, “iyilik için” projelere katkıda bulunan bağışçıları ödüllendirerek “hayırseverliği merkezileştirmeyi” amaçlıyor. Platform, kripto para birimi sahiplerinin Ukrayna, sürdürülebilir gıda ve yerel topluluk desteğine odaklananlar da dahil olmak üzere bir dizi yardım projesine bağış yapmalarını sağlıyor. Giveth, esasen, herkesin bir proje oluşturmasına ve para toplamaya başlamasına izin veren bir tür hayırsever Kickstarter'ı yürütüyor denebilir. Doğrulanmış projelerin bağışçıları “GIVbacks” ile ödüllendiriliyor.

DoinGud gibi, Giveth de endüstriyi küresel iyilik için bir güç olarak sergilerken, geleneksel projelerin çoğundan ziyade günlük kullanıcıları kriptoya dahil etmek için daha fazlasını yapıyor. Görev bildirgesinde açıklandığı gibi, Giveth “Projelere, topluma ve dünyaya verenleri güçlendiren ve ödüllendiren bir verme kültürü inşa etmeye odaklanıyor. Topluluğa kolektif destek, bolluk ve değer yaratma ekosistemine katılmaları için ilham vermeyi amaçlıyor.

Sosyal Bilinçli Projelerin Bir Sonraki Dalgası

Signifty, sosyal açıdan bilinçli kısmı alıp onunla birlikte çalışan yeni bir NFT projesi. Yaklaşımıyla ilgili ilginç olan şey, ünlüleri dahil etme ve sonuçlara ulaşmak için onların yıldız tozlarını kullanma şekli. Fikir basit: ünlüler ve influencerlar, herkesin satın alabileceği NFT'ler yaratıyor ve geliri yaratıcının seçtiği sosyal hareketlere gidiyor. Signifty'nin platformunda temsil edilen yıldızların her biri bir "görev", yani bir hayır kurumu veya bağış toplama aracı seçiyor.

Konseptle ilgili harika şeylerden biri de Signifty'nin tüm süreci oyunlaştırma biçimi: NFT koleksiyonunu yaratan ünlü, "Kahraman" görevindeyken; alıcılara, Kahraman ile birlikte Küresel Görevleri tamamlamaya yardımcı oldukları için efsanevi NFT'ler veriliyor. Örneğin, tükenen bir NFT düşüşü, görevin tamamlanmasıyla sonuçlanacak. Bağışları sonuçlarla eşleştirmenin ve toplanan fonların doğrudan ilgili amaca gittiğini göstermenin düzgün bir yolu.

ETH Barcelona'da temsil edilen projelerin kalibresi devam edecek bir şeyse, kripto bağışının geleceği emin ellerde. Giveth, The Giving Block ve Signifty gibi platformlar, eğlenmeye devam ederken olumlu bir sosyal etki yaratmanın mümkün olduğunu gösteriyor. Bunu yaparken, kriptonun faydasını genişletiyor ve onu iyilik için bir güç olarak sergiliyorlar.

Orijinal yazı:

Dipnotlar:

  • *Moonboys: Yatırım değerinin 'aya doğru' fırlatılan bir uzay roketi gibi fiyatının artacağını düşünen profesyonel yatırımcıların aşırı coşkunluğuna, gerçekçi olmayan inançlarına ve önyargılarına değiniyor. Ayrıntılı bilgi için linki ziyaret edebilirsiniz: https://eksisozluk.com/entry/130785812
  • **Bir Shiller, belirli bir kripto pazarının topluluğunda başka bir coin veya token'ı tanıtan bir kişi veya kuruluştur.
  • ***Wall Street'in belirli bir varlığın fiyatının sürdürülemez bir şekilde yüksek olma yolunda olduğunu gösterme şeklidir. Piyasa köpüğü, piyasanın muhtemelen gelecekte destekleyemeyeceği varlık fiyat enflasyonunun başlangıcına işaret ediyor.