Ulaş Erdoğan ve Merve Hatun Özcan ile Web 3 Dünyasında Öğrencilik

Ulaş Erdoğan ve Merve Hatun Özcan ile Web 3 Dünyasında Öğrencilik

image
🌿
ReFi Türkiye Podcast'in 5. bölümünde konuklarımız, Blockchain öğrenci topluluklarından biri olan İTÜ Blockchain Öğrenci Kulübü’nden Ulaş Erdoğan ve Merve Hatun Özcan. Üniversite blockchain toplulukları, “Web3 alanında devamlılığı olan bir ekosistemin var olması”nı sağlayarak, alanın öne çıkan aktörlerleri arasında konumlanıyorlar. Ulaş Erdoğan ve Merve Hatun Özcan, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğrenciliklerine devam ederken Web3 ekosisteminde üreten, öğrenen, gelişen yeni nesil yeteneklerden. Hedeflerinden birisi “ekosistem içerisindeki yetenek havuzunu geliştirmek” olan ReFi Türkiye, bu bölümde yayına aldığı konukların bu alandaki deneyimlerini ve gözlemledikleri ihtiyaçları konuşuyor!

→ Bölüm NFT’sini almak için:

Bölüm içinde duyacağın kodla, podcast bölümü için özel olarak hazırladığımız NFT'yi POAP üzerinden alabilirsin.

Dinlemek için bağlantılar:

→ Bölüm Notları:

https://bit.ly/3BVYrLD adresinden İTÜ Blockchain hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

https://bit.ly/2n3aODh bağlantısı ile ‘Devcon Kolombiya’ etkinliğini inceleyebilirsiniz.

https://bit.ly/3rnGb90 sayfasından aralarında blockchain öğrenci topluluklarının da olduğu, ReFi Türkiye programının ilk ‘Web3 for Good’ topluluk buluşmasına dair videoyu izleyebilirsiniz.

https://bit.ly/3rnCWye linkinden imece’nin eğitim kurumlarının değişime adapte olma süreçlerini irdelediği ‘imece Dialogues’ webinarının Medium yazısına ulaşabilirsiniz.

https://bit.ly/3LZS1zq linkinden ReFi Türkiye’nin yola çıkış sürecindeki hedeflerini anlattığı değerlendirmeleri bulabilirsiniz.

→ Bölümde Öne Çıkan Dakikalar:

  • 01.01 “Blockchain Yolculuğu’’
  • 04.59 “Üniversiteler Dijitalleşmenin Hızına Yetişemiyor Mu?’’
  • 09.48 “Öğrencilerin Blockchain Kulüplerine Bakışı’’
  • 15.28 “Web2 versus Web3’’
  • 21.25 “Web3 Ekosisteminde Türkiye Nerede?’’
  • 28.45 “Web3’ün Büyüme Heyecanı’’
  • 31.25 “Web3’ün Oluşturabileceği Riskler’’
  • 34.24 “Sınırsız Yetenek, Kaynak ve Özgürlük Web3 ile Mümkün Mü?’’

→ Bu Bölümde Neler Konuşuldu:

Web3'le ilgili işaret edilen bir nokta gelenekselleşmiş yapılara göre daha işlevsel sonuçlar sağlaması: "Ürettiğim içeriklerin, geliştirdiğim ürünlerin çok daha büyük etki yarattığını, daha kolay yayıldığını ve gerçek değerinin çok kolay bir şekilde ortaya çıktığını düşünüyorum. Web3 tarafında ne yaparsam yapayım çok kolay dünyanın herhangi bir yerinde bile ortaya çıkabiliyor, çok alakasız bir yerde, çok alakasız bir yerden gelen, bir insanın çok daha önce yaptığım bir ürünün içeriğin farkında olabildiğini görüyorum ve bu beni çok mutlu ediyor."Geleneksel eğitim kurumlarının yetersiz kaldığı noktalar sorgulanırken, mesleki gelişim sağlayan diğerimkanlar örneklendiriliyor: “Blockchain'e devam etmeye karar verdiğimde elde etmem gereken çok fazla bilgiyi de kendim bulduğum kaynaklardan, farklı kişilerden, internetteki çeşitli kaynaklardan toplayarak kendi mesleğimi yaratmaya karar verdim”Dile getirilen tespitlerden biri, Web3 alanındaki eksiklikler için diğer alanlarda olmayan sosyal bir etkileşimle çalışılması: "Yüzlerce kişi #Ethereum'un herhangi bir soruna nasıl çözüm üretebiliriz, daha iyiye hale getirecek araçlar nasıl üretebiliriz diye sıklıkla düşünüyor. Hem kendi içimizde birbirimizle, hem sektörden farklı kişilerle etkileşerek çeşitli çözümler üretmeye ya da çözümler üretemiyorsak bile sadece ortada ne döndüğünü daha iyi anlamaya çalışıyoruz."

Web3’ün riskleri değerlendirirken, "Şu an ekosistem alanında erken bir aşamada olduğumuzun ve bu kültürü, bu felsefeyi daha çok insana, daha farklı noktalara yayarak aslında daha sağlıklı bir şekilde oturtabileceğimizi düşünüyorum." düşüncesi paylaşılıyor.

Ayrıca ekosistemdeki dayanışma da vurgulanıyor: "Yaklaşım şekilleri çok farklı. Herkes bir şey paylaşıyor ve fikir çalmak gibi bir şey yok 'Bunu ilerletelim, hadi bunu büyütelim bunun üzerine bir fikir bulalım' Güvende hissediyorum ve yapmam gereken tek şeyin çalışmak olduğunu düşünüyorum"

Alana dair temennilerden biri de oldukça dikkat çekici: “Kendi düşüncelerimizle kurabileceğimiz bir yer hayal ediyorum, çok ütopik yaklaştım ama gerçekten her türlü özgürlüğümüzü kendimizin seçebileceği yeni bir düzen hayal ediyorum."