Turan Sert ile Merkeziyetsizlik ve DAO

Turan Sert ile Merkeziyetsizlik ve DAO

image
🌿
ReFi Türkiye Podcast serisinin 9. bölümünde blokzincir temelli merkeziyetsiz teknolojiler konusunda araştırmaları, makaleleri ve yayınları ile tanınan Turan Sert ile beraberiz. Sert, “Sorularla Blockchain” ve “Sorularla DeFi - Merkeziyetsiz Finans” kitapları ile ekosisteme katkı sağlayan isimlerden. Kendisiyle bu bölümde Web3’ün daha geniş kitlelere ulaşma çabasını, merkeziyetsizliği, toplulukları ve DAO’ları konuştuk.

Klasik finans ve teknoloji ağırlıklı kariyerine Arthur Andersen’da denetim ve Garanti Bankası’nda yatırım bankacılığı ile başlayan Turan Sert, Booz Allen New York ofisinde üç yıl süren yönetim danışmanlığı sonrası 2005 yılında Türkiye’ye döndü. Çeşitli Fiba Grubu iştiraklerinde murahhas azalık ya da yönetim kurulu üyelikleri ve 2014-16 yılları arasında Özyeğin Üniversitesi’nde CBO’luk görevinde bulundu. Halen blokzincir teknolojileri alanında Paribu ve BlockchainIST Center’a danışmanlık vermekte. Yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi İşletme (BA, 1995) ve Harvard Business School (MBA, 2001)’da tamamladı.

→ Bölüm NFT’sini almak için:

Bölüm içinde duyacağın kodla, podcast bölümü için özel olarak hazırladığımız NFT'yi POAP üzerinden alabilirsin.

Dinlemek için bağlantılar:

→ Bölüm Notları:

https://bit.ly/3hgcIwb linkinden Turan Sert’in kendi web sitesine ulaşabilirsiniz.

https://bit.ly/3UOprUA linkinde Sert’in Electric Capital’in Geliştirici (Developer) Raporu üzerinden ele aldığı “Blokzincirlerin Geleceği Geliştiricilerin Elinde” yazısına ulaşabilirsiniz.

bit.ly/3PgGSfr linklinde Sert’in “Ethereum’un en büyük etkinliği olan Devcon’un İstanbul’da düzenlenmesi halihazırda yoğun ilgi gören blokzincir ve kripto teknolojilerinin daha da öne çıkmasına zemin hazırlayabilir.” argümanıyla kaleme aldığı yazıya ulaşabilirsiniz.

https://bit.ly/3FFVK3L linkinde Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin tarafından açıklanan “Ethereum üzerinde en çok heyecanlandıran 5 gelişme”yi okuyabilirsiniz.

→ Bölümde Öne Çıkan Dakikalar:

  • 1:12 Web3 Dünyasına Genel Bir Bakış
  • 9:59 DAO’lara Genel Bir Bakış
  • 33:45 Oyun Dünyası, Farklı Meslekler ve Web3
  • 1:00:02 Son Sözler

→ Bu Bölümde Neler Konuşuldu:

Web3 sistemlerinin başlangıçta altyapılarının kurulmaya çalışıldığını belirten Sert, artık kullanım alanlarının ve vizyonların da ortaya çıktığını söyleyerek Web3’e yönelen geliştirilerin sayısının da arttığını da vurguladı.

“Mevcut dünya varlıklarının tokenlaştırılması, dijitalleşmesi yani dijital sahiplik sertifikasının o alana genişlemesi… Burada yapılar deneniyor” diyen Sert, buradaki büyüme fırsatlarına dikkat çekti. Web2 platformlarının ise, Web3’ün vaat ettiği kullanıcı ekonomisine uymayan bir şekilde giriş yaptığını söyledi.

Sert, Web2 platformlarının ise, Web3’e, Web3’ün vaat ettiği kullanıcı ekonomisine uymayan bir şekilde giriş yaptığını söyledi. Bunun karşısında konumlanan DAO’ların rolüne değindi: “İnsanların belli misyonlar etrafında bir araya gelip koordine edilmesi çok önemli.”

Turan Sert, DAO’ların yapılan belli katkıların sonucunu görmek ve verimli yapılar kurmak adına taşıdığı potansiyeli ve ardından akıllı kontrat cüzdanlarının blokzincir dünyasına girerken sağlayabileceği potansiyelleri değerlendirdi.

“Web3’ün özü topluluklar, başarılı olması için toplulukların olması gerekiyor. Topluluklar birbirleriyle nasıl çalışacaklar konusu çok önemli.” diyen Sert’in bir diğer tespiti oyunlar üzerine: “İnsanlar orada vakit geçiriyor; algısı, dikkati, emek verdiği alan buraya kayıyor.”

“Oyunun içindeki yeni dünyaların kurulması da DAO’ların koordinasyonuyla olabilir. Şu anda düşünemeyeceğimiz, hayal edemeyeceğimiz koordinasyonla beraber yeni topluluklar çıkabilir.”

Sert, “Bilgisayar mühendisi değilim, bu alana girmek istemiyorum” türünden bakış açılarının neden yanıltıcı olabileceğini açıklıyor: “Asıl buradaki ihtiyaç komünite inşa etme, pazarlama, topluluk olarak ileri götürme ve topluluk olarak koordinasyon. Bu konularda insan açığı var.”

Son kullanıcının gelecekte telefondan yapabildiklerine bakacağını belirten Sert, blokzincir altyapısı oturduktan sonra topluluk ve topluluk katmanlarının oluşturması için farklı alanlardan insanların çekilmesi gerekeceğini vurguladı.

“Güç terazinde gücü kullanıcıya vermenin” kendisini heyecanlandırdığını söyleyen Sert, “Bireyin daha söz sahibi olduğu dünyanın olabileceğini” herkesin anlaması gerektiğini belirterek “Kurumlar da kendini bireyin daha güçlü olduğu dünyaya adapte edebilirler” dedi.