Gülcan Yayla ile Web3'te Yetenek Gelişimi

Gülcan Yayla ile Web3'te Yetenek Gelişimi

image
🌿
ReFi Türkiye Podcast serisinin 10. bölümünde Web3’ün yetenek açığını kapatan yönünü ele aldık. Konuğumuz Gülcan Yayla’dan kendi çalışmalarını dinledik. Dijital ekonomide gençlerin önündeki engellerin üzerinde durarak bu alanda nasıl özgüven geliştirilebileceğini, yardımlaşma dinamiklerini ve iletişim becerilerini ele aldık. Kurumların Web3 ekosistemindeki sorumluluklarını Türkiye’nin blokzincir teknolojilerindeki konumunu konuştuk.

Patika.dev’in kurucu ortağı ve CEO’su Gülcan Yayla, kendini toplumsal eşitliğe adamış bir sosyal girişimci. Çocuk ve gençlerin sorunlarına yönelik çözümler üretmek isteğiyle, Washington University in St. Louis’te sosyal girişimcilik ve uluslararası kalkınma alanında tam burslu olarak yüksek lisans derecelerini tamamladı. St. Louis’in suç oranı ve sosyal sorunları en yüksek bölgesinde başlattığı sosyal sorumluluk projesiyle, okulundan Girişimcilik Ödülü aldı. Türkiye’de yetişen yazılımcıların global ölçekte değer yaratacak yazılımcılar olmasına katkı sağlamak için Kodluyoruz’u kurdu. Yayla, web3 ve blokzincir teknolojileri odağında çalışmalarını sürdürüyor.

→ Bölüm NFT’sini almak için:

Bölüm içinde duyacağın kodla, podcast bölümü için özel olarak hazırladığımız NFT'yi POAP üzerinden alabilirsin.

Dinlemek için bağlantılar:

→ Bölüm Notları:

https://bit.ly/3FTyxKx  sayfasından Gülcan Yayla’nın Ashoka Türkiye ile gerçekleştirdiği ‘Kodluyoruz’ ile ilgili röportajına erişebilirsiniz.

https://bit.ly/3vibe7W  sayfasından Gülcan Yayla’nın kişisel bloguna erişebilirsiniz.

https://bit.ly/3juKeji sayfasından patika.dev’i inceleyebilirsiniz.

https://bit.ly/3wxQ8nk sayfasından onarıcı finans kavramı etrafında ilerleyen ReFi Türkiye’nin çalışmalarını yakından inceleyebilirsiniz.

→ Bölümde Öne Çıkan Başlıklar:

  • Patika.dev ve Kodluyoruz Hakkında
  • Patika.dev’in Web3 Yolculuğu Nasıl Başladı?
  • Türkiye'deki Genç Yazılımcılar
  • Dijital Ekonomide Gençlerin Önündeki Engeller
  • Özgüven,Yardımlaşma ve İletişim Becerileri Üstüne
  • Kurumların Web3 Ekosistemindeki Sorumlulukları
  • Türkiye Blokzincir Teknolojilerinde Nerede?
  • Web3’ün Potansiyeli
  • Web3’ün Taşıdığı Riskler
  • Sınırsız Kaynak ile Gülcan Yayle Ne Yapardı?

→ Bu Bölümde Neler Konuşuldu:

Yayla, teknolojinin çok hızlı gelişmesiyle sürekli yeni becerilere ihtiyaç duyulduğuna, okullarınsa bu hızı yakalayamadığına dikkat çekti, konuların hemen anlaşılıp öğrencilere aktarılmasını beklemenin gerçekçi olmadığını söyledi:"Bu aradaki boşluğu kapatmak için yola çıkmıştık."

Kurumların eski alışkanlıklarıyla devam etmeleri halinde hem yeni nesil hem de teknoloji alanındaki yetenekleri yakalama ihtimallerinin gitgide düşeceğini öngören Yayla, rakamlara ve araştırmalara bakıp, genç yeteneklerle ilgili daha gerçekçi programlar yapılması önerisini sundu.

Konuğumuz yol gösterici bir öneride daha bulundu: "Şu an yapmamız gereken buradan çok güzel başarı hikayeleri çıkarmamız; uluslararası hackathon'lara gidip birincilikler elde etmemiz ki, ona yönelik bizde şu anda çalışıyoruz, buradaki yazılımcılar ile." Yayla'nın Web3 teknolojileri ile ilgili işaret ettiği fırsatlar da bu önerinin uygulanmasına imkan tanıyan bir zeminde: "Web3 alanındaki iş imkanları dediğinizde bütün dünyayla konuşmaya başlıyorsunuz."