Gökhan Mataracı ile Teknoloji Destekli Dönüşüm

Gökhan Mataracı ile Teknoloji Destekli Dönüşüm

image
🌿
ReFi Türkiye Podcast serisinin bu bölümünde konuğumuz KPMG Türkiye Şirket Ortağı, Veri, Analitik ve Dijital Lideri, Teknoloji Sektör Lideri, KPMG Lighthouse Türkiye Koordinatörü Gökhan Mataracı. Mataracı, Toplum 5.0 felsefesinden yola çıkarak dijitalleşme süreçlerini, teknolojinin sosyal fayda ve etki odaklı kullanım biçimlerini ve bunun bir deneyim olarak tasarlanmasını ele alırken net zero, Sürdürülebilir Kalkınma Araçları, metaverse gibi kavramlar üzerinden de örnekler sundu. Konuğumuz, Gökhan Mataracı danışmanlık ağırlıklı olmak üzere 14 yıldır kariyerine devam ederken, hem uygulama hem de yönetim anlamında çeşitli kurumlarda çalışmıştır. Şu anda ‘big 4’ şirketlerinden, KPMG içerisinde çalışmalarını sürdürmektedir. KPMG şirketinin Türkiye Danışmanlık Bölümünde Veri, Analitik ve Dijital Lideri olarak çalışmalarda bulunan Mataracı; veri ve analitik, iş zekası, veri yönetişimi ve bilgi yönetimi gibi çeşitlikli başlıklarda uzmanlığa sahiptir.

→ Bölüm NFT’sini almak için:

Bölüm içinde duyacağın kodla, podcast bölümü için özel olarak hazırladığımız NFT'yi POAP üzerinden alabilirsin.

Dinlemek için bağlantılar:

→ Bölüm Notları:

http://bit.ly/3GNoVTs sayfasından Dijitalleşme Yolunda Türkiye 2021’e ulaşabilirsiniz.

https://bit.ly/3OpJO9c sayfasından Gökhan Mataracının önerisi, Yuval Noah Harari’niin kitabı ‘Hayvanlardan Tanrılara Sapiens’ adlı kitap hakkında bilgi alabilirsiniz.

https://bit.ly/3wxQ8nk sayfasından onarıcı finans kavramı etrafında ilerleyen ReFi Türkiye’nin çalışmalarını yakından inceleyebilirsiniz.

https://bit.ly/3TYd4Fb sayfasından Toplum 5.0 hakkında bilgi edinebilirsiniz.

→ Bölümde Öne Çıkan Dakikalar:

  • 02.00 “Dijitalleşme Yolunda Türkiye ve Toplum 5.0’’
  • 21.04 “’ Net Zero Hedefleri için Pratik Uygulamalar’
  • 33.44  “Sürdürülebilirlik için Teknoloji Uygulamaları”
  • 45.30 “Sınırsız Kaynaklar ile Neler Uygulanabilirdi?”

→ Bu Bölümde Neler Konuşuldu:

Teknoloji uygulamalarını farklı ve bütüncül bir perspektiften irdeleyen Mataracı "Çevreyi, teknolojiyle nasıl iyileştirebiliriz?" "Teknolojinin kullanılmasıyla dünya yararına nasıl fayda sağlayabiliriz?" gibi soruları ele alan örnekler de sunuyor.

Konuğumuz, "Toplum 5.0" kavramını toplumu oluşturan her bir bireyin yüksek kalitede hizmet almasını sağlamak adına oluşturulduğuna dikkat çekiyor: "Teknoloji destekli bir toplumsal dönüşüm bu. Bu dönüşüm, bizim bütün olarak baktığımızda fırsat eşitliği, çevre politikaları, temiz enerji, kapsayıcılık gibi farklı toplumsal kaygıları da ortadan kaldıracak niteliğindeki teknolojik çözümlerin fiziksel bir yansıması." Mataracı, Eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe tarafından yapılan "Toplum 5.0" tanımını da hatırlatıyor: "Daha önce çözemediğimiz sorunlara çözüm bulabildiğimiz insanlık tarihinin 5. bölümü."

Teknolojinin, toplumsal fayda için kullanıldığı ve bu yönde kurgulandığı bir dünyayı tasarlama deneyimine ışık tutan Mataracı, "Toplum 5.0’a doğru ilerlerken tasarım odaklı düşünmekte fayda olduğunu düşünüyorum" açıklamasında da bulunuyor ve gerekçesini paylaşıyor: "Değişimin sonuçlarının toplum hayatına yüksek düzeyde katkıda bulunabilmesi için temel ilke olarak insan deneyimini ve duygularını temin etmek gerektiğini ve teknoloji dönüşümünün toplumun her bireyine yarattığı etkisi ile eşit ve adil şekilde yayılması gerektiğini düşünüyorum."