How can I get ReFi Turkiye NFTs?

How can I get ReFi Turkiye NFTs?

ReFi Türkiye olarak bir onarım yolculuğuna çıktığımız bu program kapsamında insanı ve doğayı onaran bir ekonomi için inşa eden öncüleri konuk aldığımız podcast serisi, Türkiye ve küresel ReFi hareketinden içeriklerden oluşan bültenler, web3 ve etki ekosistemini bir araya getirdiğimiz buluşmalar ile içerikler yayınlayacak ve etkinlikler düzenleyeceğiz.

İlk sezonda yayınladığımız her bir podcast bölümü için o bölüme özel olarak tasarlanmış ve program kapsamında farklı kullanımları olacak NFT’ni aşağıdaki yönergeleri takip ederek cüzdanına transfer edebilirsin.

Tüm bu süreçte POAP sistemi ile NFT’leri dağıtacağız. POAP - Proof of Attendance Protocol tercih etme sebebimiz:

 • Ethereum altyapısında NFT mintlemek ve transfer etmek görece pahalı bir işlem iken POAP ise neredeyse ücretsiz.
 • Dağıtacağımız NFT’ler ilerleyen günlerde NFT sahiplerinin özel içeriklere ve etkinliklere ulaşmasını sağlayacak. Tüm bu kurgunun NFT’lerin fiyatlarının ne kadar olacağı üzerinden şekillenmesini değil, katılımın ve aidiyetin eğlenceli bir sembolü olmasını istiyoruz…
💡
Web3 dünyasına ilk girişini ReFi Türkiye NFT’leriyle yapacak olabilirsin, merak etme adım adım yapman gerekenleri listeledik:

POAP NFT’leri Nasıl Alabilirim?

 1. Ethereum Cüzdanını Aç
 2. POAP Üzerinden NFT’ni Cüzdanına Transfer Et
 3. POAP NFT’lerini Görüntüle ve Paylaş

Eğer bir Ethereum cüzdanın varsa onu kullanarak 2. adıma geçebilirsin.

Ethereum Cüzdanını Aç

NFT’lerini almak, verilerini ve tokenlarını kontrol etmek, kısacası Web3 dünyasına giriş yapmak için sana özel bir cüzdan açarak ilk adımı atabilirsin.

Kripto dünyasına yeni giriş yapacağını düşünürsek şu aşamada yüksek güvenlikli bir soğuk cüzdana ihtiyacın olmayabilir. Bunun yerine şu aşamada “sıcak cüzdan” olarak tabir edilen ve internete bağlı herhangi bir cihazdan oluşturulabilen bir cüzdan yaratarak devam edeceğiz.

Sıcak cüzdanlar, üst düzey belli işlemler için soğuk cüzdanlar kadar güvenli olmasa da Web3 dünyasındaki farklı sitelerde anonim kimliğiniz olarak kullanmak, POAP’lar toplamak ve ufak işlemler yapmak için oldukça yeterli olacaktır. Ethereum altyapısında bir cüzdan yaratmak için önerebileceğimiz altyapılar:

Bu alanda en çok tercih edilen cüzdan türü olan MetaMask ile devam edeceğiz.

MetaMask’i Yükleyin

Mobil uygulamaları olsa da cüzdanını bilgisayar üzerinden oluşturmanı tavsiye ediyoruz. Chrome, Firefox, Opera veya crypto-native Brave üzerinden MetaMask’in eklentisini kurarak başlayabilirsin.

image

Eğer Chrome veya Brave kullanıyorsan yapman gerekenler oldukça basit.

 • Web Store üzerinden MetaMask’i Chrome’a ekle butonuna bas.
 • Çıkan uyarı pop-up’ından Eklenti ekle butonuna tıklayarak devam et.

Eklenti tarayıcına yüklendikten sonra MetaMask’i tarayıcında sabitleyerek rahatlıkla ulaşabilirsin.

image

Hesap Oluşturun

Eklentiyi tarayıcına yükledikten sonra tıklayarak açabilirsin, aşağıdaki gibi görünen bir ekranla karşılaşacaksın

image

“Get Started” butonuna tıklayarak devam et ve sonrasında çıkacak ekranda “Create a Wallet” butonuna tıkla.

image

MetaMask tarafından hazırlanmış gizlilik sözleşmesini “I agree” butonuna tıklayarak kabul et ve şifreni girmen gereken ekrana gel.

Bu şifre, ileride MetaMask uygulamasına tarayıcın veya mobil cihazın üzerinden ulaşırken kullanacağın şifre olacak. Unutma, bu şifre Ethereum cüzdanın için en önemli kavramlardan biri olan “private key” ile alakalı bir şifre değil. Şu aşamada yapman gereken hatırlayabileceğin ama “şifre1234” basitliğinde olmayan bir parola belirlemek.

image

Şifreni girdikten ve hesabı oluşturduktan sonra cüzdanının güvenliğini sağlaman konusunda kritik önemi olan “private key” diğer bir deyişle “Secret Recovery Phrase”lerinin önemini anlatan bir video ile karşılaşacaksın. Eğer bu tarz videoları geçen biriysen izlemeni tavsiye ederiz 🙂

Secret Recovery Phrase’lerini al

Cüzdanının güvenliği ve bir sorun olursa geri sahipliğini alman için kritik önemi olan bu kavram aslında 12 kelimeden oluşan ve cüzdanına ulaşmanı sağlayan bir master şifre.

Bu 12 kelimeyi güvenli olduğundan emin olduğun bir yere kaydet ve asla hiçbir yerde paylaşma! (Kağıt kalem en güvenli seçenek olabilir…)

Eğer birileri herhangi bir işlem yaparken bu 12 kelimeyi sana soruyorsa kesinlikle seni dolandırmaya ve cüzdanındakiler çalmaya çalışıyordur, dikkatli ol.

image

“Click here to reveal secret words” kısmına tıklayarak çıkan 12 kelimeyi bir yere yazıp güvenli bir şekilde sakla. Sonrasında “Next” butonuna tıklayarak ilerle ve MetaMask’in “secret phrase”ini hatırladığından emin olmak için hazırladığı testi yaparak devam et.

Tebrikler, cüzdanını oluşturdun!

image

POAP üzerinden NFT’lerini Cüzdanına Transfer Et

POAP (Proof-of-Attandence Protocol), ilk olarak etkinliklerle katılımcılara yaka kartları veya rozetler dağıtmak için tasarlanmış bir sistem. Bu sistem sayesinde organizatörün vereceği QR kodları tarayarak kendi POAP’ını alabilirsin. Eğer bu etkinlik fiziksel ortamda değilse de sana özel yaratılmış bir link üzerinden Ethereum adresini girerek NFT’lerini alabilirsin.

ReFi Türkiye ekibi olarak biz de yayınlayacağımız podcastlerin dinleyicilerine özel olarak bu NFT’leri dağıtmak istiyoruz. Bu kurgu için tasarladığımız sistemi kullanarak sana özel yaratılmış NFT’ni alabilirsin.

ReFi Türkiye Podcast NFT’lerini almak için:

 1. Her hafta yayınlayacağımız podcast bölümlerinde açıklayacağımız gizli kelimeyi bulmak için o haftanın podcast bölümünü dinle
 2. ReFi Türkiye Platform dizinindeki Podcast Kayıtları bölmesinden ilgili podcast’in sayfasındaki formu doldur
 3. Çıkan forma bölüm kaydı içerisinde bulacağın bölüm gizli kelimesini ve Ethereum adresinizi yaz (Ethereum adresine MetaMask’in üzerinden ulaşabilirsin, 0x ile başlayan 42 karakter uzunluğunda adres senin özel adresin)
 4. Tebrikler! POAP NFT’ni mintleyebileceğin sana özel oluşturulmuş bir link mailine gelecek. Gelen linke tıklayarak NFT’nizi mintleyebilirsin.

POAP NFT’lerini Görüntüle ve Paylaş

POAP’ın cüzdanına gönderildikten sonra NFT’lerini app.poap.xyz adresinden görüntüleyebilirsin. Bunu yapmak için yukarıdaki bağlantıya giderek cüzdan adresini kopyalaman yeterli. Ayrıca POAP’ın Android ve iOS uygulamasını yükleyerek de NFT’lerini görüntüleyebilirsin.

image