Bir Bakışta DisasterTech Hackathon

Bir Bakışta DisasterTech Hackathon

Doğal veya insan kaynaklı afetler, her birimizin yaşamında derin sonuçlara yol açabiliyor. Yakın dönemde karşılacağımız afetlerin sayısınını ve yoğunluğunun artması bekleniyor. Afet teknolojileriyle, yalnızca öngörüler değil, müdahale mekanizmalarından yaşamları iyileştirmeye kadar pek çok alanda kullanılabilecek araçlar geliştirilebiliyor. Bu sayede afet yönetim süreçlerini güçlendirmek ve afetin etkilerini hafifletmek mümkün hale geliyor.

Türkiye’de son yıllarda yaşanan sel, yangın ve deprem felaketlerinin ardından binlerce insan yaşamı, bölge ekonomisi, kültürel ve doğal miras pek çok yönden etkilendi. Bu etkileri en aza indirebilecek teknolojilerin geliştirilmesi ise bu sene bizim için önemli bir odak alanı.

ReFi Türkiye programı kapsamında 2022 yılında Akbank LAB ve imece iş birliğinde “Yaşarken onarmak mümkün mü?” sorusuyla yola çıkarken Onarıcı Finans alanında yenilikçi fikirlerin Web3 altyapılarının kullanılarak projelendirmesini önceliklendirmiş ve bu alandaki yazılımcı, tasarımcı ve geliştiricileri Akbank ReFi Hackathon’da bir araya getirmiştik. Bu yılki Hackathon etkinliğinin teması ise afet teknolojileri.

14 Ekim 2023 itibariyle başlayan Akbank Hackathon: DisasterTech’te katılımcılara istedikleri teknolojiyi kullanarak fikir geliştirebilecekleri ilan edildi. Bir diğer deyişle, takımlar Web2'nin temellerinden Web3'ün olasılıklarına kadar katılımcılar yaratıcılık ve vizyonlarıyla uyumlu dilediği aracı kullanmakta özgür konumdaydı. Ekipler de, yetkin oldukları teknolojileri kullanarak afet yönetimi süreçlerinin herhangi bir aşamasına odaklanarak proje geliştirdi:

Önleme, Risk ve Zarar Azaltma: Veri ve analiz, dayanıklılık arttırma, haritalama, eğitim teknolojileri
Hazırlık: Erken uyarı sistemleri, tahmin ve öngörü sistemleri, farkındalık arttırma çalışmaları
Yanıt, Müdahale: Arama kurtarma çalışmaları, hasar/risk tespit ve değerlendirmeleri, acil durum müdahaleleri, enerji teknolojileri
İletişim, Haberleşme: Bilginin teyit edilmesi, kişi/kurum arası iletişim
İyileştirme, Yeniden Yapılandırma: Lojistik, gıda ve tarım teknolojileri, inşaat ve altyapı teknolojileri, insani yardım ve güçlendirme, psikososyal destek

Hepimiz için güvenli geleceği, teknoloji ile mümkün kılabilir miyiz?

Hackathon kapsamında afet alanıyla ilişkili sivil toplum kuruluşları, gönüllü topluluklar ve saha ekipleriyle yapılan derinlemesine görüşmeler sonucunda elde edilen bilgileri bir “Challenge” yapısı içerisinde sizler için derledik. Amacımız, afet yönetimi süreçlerinde teknolojinin çözüm üretebileceği alanları keşfederek bu başlıkların siz teknoloji geliştiriciler tarafından “çözülebilmesine” imkan tanımaktı. Challenge kartlarını Hackathon ana sayfasından inceleyebilirsiniz!

Hepimizin bildiği üzere 6 Şubat depremlerinin ardından gönüllü yazılımcı ve teknoloji geliştiriciler tarafından pek çok farklı platform, uygulama ve teknolojiler geliştirildi. Hali hazırda var olan bu girişimlerin görünürlüğünü arttırarak ihtiyaç alanlarının daha kolay tespit edilmesini sağlamak hepimizin sorumluluğunda. Bu görünürlüğü sağlamak üzere hazırladığımız Afet Teknolojileri Haritası ile Akbank Hackathon: DisasterTech’e katılan ekipler, hem afet aşamaları ve türlerine göre teknoloji ihtiyaçlarını hem de sahada aktif yer alan organizasyonların karşılaştığı zorlukları inceleyebilecekler. Harita içeriğini Refi Türkiye GraphCommons sayfasından takip edebilirsiniz.

Peki, siz hayatları korumaya ve kurtarmaya hazır mısınız?