Akbank Hackathon: DisasterTech

Akbank Hackathon: DisasterTech

📌
Teknoloji ile daha güvenli ve dayanıklı afet yönetim süreçleri oluşturarak hayatları korumaya ve kurtarmaya şimdiden başlamak ister misin?

Akbank LAB’in her sene farklı temalarda düzenlediği Hackathon etkinlikleri, 2023 yılında Akbank LAB ve imece iş birliğinde, afet teknolojileri alanında gerçekleştirildi. Akbank Hackathon: DisasterTech 14 Ekim’de çevrimiçi ortamda başlayarak 22 Ekim’de İstanbul Sabancı Center'da tamamlandı. İnovasyonun etkiyle buluştuğu bu etkinlikte katılımcılar, 3-5 kişilik takımlar halinde ve 1 hafta içerisinde afet uyarı sistemleri, afet hazırlığı, insani yardım ve iyileştirmeye odaklanan kritik konularda çözümler geliştirdiler.

🟥
“Akbank Hackathon: DisasterTech” afet odaklı bir ürün olarak veya afet erken uyarısı, hazırlık, önleme, hafifletme, yardım, müdahale veya iyileştirmeyi destekleyen değer zincirinin bir parçası olarak uygulanabilen teknolojiye odaklanır.

Afetler göç, eğitim, sağlık, ekonomi, güvenlik ve toplumsal ilişkiler bağlamında pek çok sosyal soruna yol açıyor. Öte yandan, iklim kriziyle birlikte karşı karşıya kaldığımız afet ve acil durumlar da artıyor ve teknolojinin getirdiği çözümleri geliştirmek ve büyütmek her geçen gün önem kazanıyor.

6 Şubat depremleri, Türkiye’nin 11 ilinde büyük bir yıkıma ve 50 binden fazla can kaybına yol açtı; 14 milyon kişiyi etkiledi. Bölge ekonomisi ve diğer parametreler birlikte değerlendirildiğinde Türkiye ekonomisinin yaklaşık %10’unu direkt etkiledi. Depremlerin hemen ardından özellikle teknoloji uzmanları çok sayıda yeni platform ve altyapı hazırlığı içine girdi. Çeşitli çevrimiçi platformlar üzerinden bir araya gelen topluluklar, birlikte çalışarak arama kurtarma ve afet sonrası yeniden yapılanma süreçlerinde işlevsel rol görecek mekanizmalar oluşturdu.

Tam da bu sebeplerle Akbank Hackathon: DisasterTech'i düzenledik. Etkinlik, farklı zihinlerin bir araya gelerek geleceğin afet teknolojisinin yönünü şekillendireceği kolektif çabanın bir parçası olma fırsatını sundu. Teknolojiyi pozitif bir değişim katalizörü olarak kullanarak daha güvenli, dirençli ve kapsayıcı bir topluma katkı sağlamak adına gelecekte de birlikte hareket edelim.

🟥
“Akbank Hackathon: DisasterTech” Akbank ve imece iş birliğinin yanı sıra, partner konumundaki birçok kurum ve kuruluşun da bir araya gelerek çözümlere katkı sunduğu bir etkinlik oldu.

Neler Gerçekleşti?

 • “Akbank Hackathon: DisasterTech”in bir parçası olmak isteyen 500’e yakın kişi, 176 takım oluşturarak başvuru gerçekleştirdi! Ön değerlendirme sonucu 33 takım etkinliğe katıldı ve 10 takım jüri karşısında sunum yaptı.
 • Etkinlik süresince, takımlar yazılım fikirlerini ilerletti, sıfırdan geliştirerek sunumlar gerçekleştirdi.
 • Bu süreçte, mentorlarımız da soruları yanıtlamak için takımlara eşlik etti.
 • Gerçekleştirilen sunumların ardından en başarılı ilk 3 ekip jüri tarafından seçilerek sırasıyla 100.000 TL, 60.000 TL ve 40.000 TL’lik ödüllerin sahibi oldu.

Nelere Odaklandık?

Afetlerin olumsuz etkilerini teknoloji ile azaltabilir ve afet yönetimini şekillendirebilir miyiz?

Akbank Hackathon: DisasterTech ile afet teknolojileri temasıyla afet öncesi, anı ve sonrasındaki ihtiyaçları sınırlama olmaksızın teknolojiyle çözmeye yönelik yenilikçi fikirleri teşvik ettik. Takımlardan enerji, tarım, gıda, drone/robotik gibi birçok alanda mobil uygulamalardan yapay zekaya, büyük veriden Web3'e kadar geniş bir yelpazedeki teknolojileri kullanarak çözümler üretilmesini talep ettik. Üretilen çözümler Hackathon süresince sıfırdan geliştirilerek MVP aşamasında sunuldu. Afet öncesi risk azaltma, hazırlık süreçleri, afet anında müdahale ve afet sonrası yeniden yapılandırma gibi alanlara odaklanarak ürün ve yazılım geliştirildi.

Kazanan Takımlar

1. Takım: Phargen-Z

image

Ecza Dolabı kolay kullanılabilir arayüzle tasarlanmış bir uygulamadır. Hastaları ve eczacıları doğrudan veya ilaç talepleri yoluyla bir araya getirerek, eczacıların hastalara ihtiyaç duydukları ilacı doğru miktarlarda koordineli bir şekilde ulaştırmalarını sağlar. Bu yaklaşım, ilaç israfını, yanlış kullanım kaynaklı sağlık sorunlarını ve tek bir kişiye bağlı sistem sorunlarını çözme amacı taşımaktadır.

2. Takım: City Guard

image

Sense Earth projesi 2 fazdan oluşmaktadır. Faz 1: Kullanımı yoğun olan ve de stratejik öneme sahip binaların dış cephesine yerleştirilecek, güneş enerjili ve uydu internetli sensör modülleri ile, binaların yıkılıp yıkılmadığının analitik analizini yapan bir sistemdir. Faz 2: Bina girişine yerleştirilen, iBeacon teknolojisi kullanan sensörler ile binaya giriş çıkış yapan kişilerin tespit edildiği ve Faz 1’deki iletişim ağı ile, tamamen GSM/İnternet/Elektrik altyapısından bağımsız olarak çalışan bir sistem çözümü tasarlanmıştır.

3. Takım: Terappim

image

Afet bölgesinde fizik tedavi ihtiyacını, sağlık personelleri üstündeki iş yoğunluğunu hafifletmesi planlanan bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Terappim isimli mobil uygulama ile fizyoterapist hastaya hareket kütüphanesinde bulunan hareketlerden kişisel bir egzersiz programı oluşturacak, hasta egzersizleri poz tahmini teknolojisi aracılığıyla denetim altında yapacak ve poz tahmini teknolojisinin çıktıları fizyoterapiste bir rapor olarak sunulacaktır.

Ödüller

image

Partnerler

image
image

Ekosistemde kimler, neler yapıyor öğrenmek istiyor musun?

image

Akbank LAB ve imece iş birliğinde afet teknolojileri üzerine sürekli güncellenen bir ekosistem haritası oluşturduk. Afet Teknolojileri Türkiye Ekosistem Haritası afet yönetimi ve hazırlık süreçlerine yönelik geliştirilen teknolojik ürünleri kategorize eder, kullanıcıların afet türü, yönetimi ve servislerini keşfetmelerine yardımcı oluyor. Afetlere karşı daha iyi hazırlanmamıza yardımcı olmasını hedeflediğimiz bu kaynakla, toplumun güvenliğini ve direncini artırmak için teknolojinin gücünü keşfedebilirsiniz.

📍
Haritayı nasıl inceleyebilirsiniz?

Afet yönetimi aşamalarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

 • Önleme ve Risk Azaltma: Afetlerin etkilerini azaltmak için risk analizi, altyapı güçlendirmesi ve diğer önlemleri içerir.
 • Hazırlık: Afetlere hazırlıklı olma, acil durum planları oluşturma ve ekipmanları stoklama aşamasıdır.
 • Müdahale ve Yanıt: Afet anında hızlı ve etkili bir yanıt vermek için kullanılan teknolojileri içerir.
 • İletişim ve Haberleşme: İnsanları bilgilendirmek ve afet bilgilerini paylaşmak için kullanılan iletişim araçlarını kapsar.
 • İyileştirme ve Yeniden Yapılandırma: Afet sonrası toparlanma sürecini hızlandırmak için teknoloji destekli iyileştirme çözümleri sunar.

Ayrıca harita üzerinde afet türlerine, aşamalarına ve teknolojilerine göre filtreleme yapabilirsiniz. Her teknolojik ürün veya servisin kategorisi ve kullanımı hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili kartları açabilirsiniz. Afet Teknolojileri Türkiye Ekosistem Haritası’nı sürekli güncelleyerek yeni geliştirilen teknolojik ürün ve servileri eklemeye devam edeceğiz. Bu erken aşamada tüm paydaş ve aktörlerin görünür kılınmasını sağlamak ve ekosistemi birlikte güçlendirebilmek için sizlere açık çağrıda bulunuyoruz. Önerilerinizi ve katkılarınızı bekliyoruz! Haritada yer alan ve değiştirilmesini düşündüğünüz bilgiler ya da eklenmesini önerebileceğiniz ürünleri bize iletebilirsiniz. İrtibat adresi: merhaba@refiturkiye.com

📌
Haritayı buradan inceleyebilirsiniz.

Akbank Hackathon: DisasterTech ile Çözüm Üretmeyi Hedeflediğimiz Alanlar

Sahadaki Problem ve İhtiyaçlar

Acil Yanıt İhtiyaçları

Odak: 

Müdahale ve Yanıt → Bir afet sırasında acil ve somut ihtiyaçların ele alınması.

Kapsam: 

Hızlı arama-kurtarma operasyonları, hasar tespit ve enkaza müdahale sistemleri, acil tıbbi yardım ve etkilenen nüfusa acil barınma alanı sağlama çalışmaları, afet bölgesindeki tehlikeli madde tehditlerini ve olası salgınları önleme gibi alanlarda teknolojik çözümleri içerebilir.

Etki: 

Acil yanıt çabalarının doğru yönde ilerlemesine katkı sunarak yaşamları koruyun.

Saha Koordinasyonu

Odak: 

İletişim ve Haberleşme → Sahadaki ekipler ile afet bölgelerindeki toplulukların iletişiminin kolaylaştırması.

Kapsam: 

Çeşitli ve zorlu, internet ve elektrik erişiminden yoksun saha koşullarında iletişimin güvenilirliğini, netliğini ve hızını artırmak için teknolojik çözümleri içerebilir.

Etki: 

Koordinasyonu ve bilgi paylaşımını güçlendirerek gösterilen çabaların etkisini arttırın.

Kaynak Dağıtımı

Odak: 

Müdahale ve Yanıt → Afetler sırasında hayati kaynakların dağıtımının iyileştirilmesi.

Kapsam: 

Etkilenen bölgelerde yiyecek, su ve tıbbi malzemelerin etkili ve verimli bir şekilde dağıtılmasını sağlamak için teknolojik çözümleri içerebilir.

Etki: 

Kaynakların ihtiyaç sahiplerine zamanında ve doğru şekilde ulaştırılmasını sağlayarak yaşanan sorunları en aza indirin.

İyileştirme

Odak: 

İyileştirme ve Yeniden Yapılandırma → Afetin etkilerinin azaltılarak afet sahasında bulunanların sosyal ve psikolojik koşullarının iyileştirilmesi.

Kapsam: 

Afet bölgelerindeki insanların ruh haline ve bölgedeki iş, eğitim, ekonomi gibi günlük hayat faaliyetlerine destek veren teknolojik çözümleri içerebilir.

Etki: 

Afet anından sonraki düzenlemelerin şekillenmesine, orta ve uzun vadeli çalışmaların sonuca ermesine yardımcı olun.

Sistemdeki Problem ve İhtiyaçlar

Bilgi Erişilebilirliği ve Doğruluğu

Odak: 

İletişim ve Haberleşme → Afetlere yönelik doğru ve erişilebilir bilgi dağıtımının sağlanması.

Kapsam: 

Doğrulanmış, net ve erişilebilir bilgilerin paylaşılmasını kolaylaştıran platformları, uygulamaları veya diğer teknolojik çözümleri içerebilir.

Etki: 

Yanlış bilgileri en aza indirin ve tüm paydaşların bilinçli kararlar almak için ihtiyaç duydukları verilere sahip olmalarını sağlayın.

Finansal Destek ve Şeffaflık

Odak: 

İyileştirme ve Yeniden Yapılandırma & Önleme ve Risk Azaltma → Afetlere yönelik şeffaf ve erişilebilir finansal destek mekanizmalarının kolaylaştırılması.

Kapsam: 

Finansal yardım ve kaynakların toplanmasını, yönetilmesini ve dağıtılmasını kolaylaştıran teknolojik çözümleri içerebilir.

Etki: 

Finansal desteğin, şeffaf bir şekilde ve zamanında ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlayın.

Sürekli Hazırlık

Odak: 

Hazırlık & Önleme ve Risk Azaltma → Afetlere yönelik 0. dakikadan hazır olmaya ve ilk dakikadan itibaren hareket planına sahip olmaya odaklı sistemler kurulması.

Kapsam: 

Afete yaklaşım modelinin risk yönetimi üzerine kurulması, olası tehlikelerin öngörülmesi, kişi ve kurumların beceri ve yetkinlikleri doğrultusunda destek sunması, bütçe ve strateji planları oluşturulmasına yönelik teknolojik çözümleri içerebilir.

Etki: 

Afet anını beklemeksizin ve her koşul altında uyumlu olabilecek çözümler geliştirilmesine katkı verin.

Sanal Destek Ağları

Odak: 

İyileştirme ve Yeniden Yapılandırma & Önleme ve Risk Azaltma → Afetler sırasında ve sonrasında destek için dijital platformlar oluşturulması, afetler öncesinde de bu yapıların hayata geçirilmesi ve çalışma yürütebilmesi.

Kapsam: 

Afetten etkilenen ve afet bölgesine destek verenler için kaynak paylaşımını, iletişimi ve yönetişimi kolaylaştıran teknolojik çözümleri içerebilir.

Etki: 

Destek mekanizmaları ile insan kaynağının doğru kullanımını ve topluluk duygusunun yeniden gelişmesini sağlayın.

Yeni Teknolojilerin Adaptasyonu

Odak: 

Müdahale ve Yanıt & Önleme ve Risk Azaltma → Web3 ve yapay zeka başta olmak üzere gelişen yeni teknolojilerin afetlere yönelik olarak kullanımının kolaylaştırılması.

Kapsam: 

Blok zinciri, dijital varlıklar, yapay zeka gibi araçlarla arama kurtarma, yereldeki ihtiyaçların doğru şekilde karşılanması, malzeme tedariği, koordinasyon ya da fon ve bağış gibi alanlarda geliştirilebilecek çözümlerin ortaya çıkarılması, regulasyonlarla uyumlu ve afet anlarında kolayca kullanım sağlayan çalışmalar yürütülmesi ve afet öncesi bu yöndeki bilincin artırılması gibi teknolojik çözümleri içerebilir.

Etki: 

Yeni teknolojileri kullanarak afet yönetim süreçlerini kolaylaştırın.

Akbank Hackathon

Sıkça Sorulan Sorular

 • Başvuruları ne zamana kadar gerçekleştirebiliriz? Başvurular 8 Ekim tarihinde kapandı.
 • Kimler başvurabilir? Afet odaklı bir ürün fikri olan, afet erken uyarısı, hazırlık, önleme, hafifletme, yardım, müdahale veya iyileştirme gibi konu başlıklarında çözüm fikri olan, bu çalışmalarını teknolojiyi kullanarak geliştirebilecek olan, başta üniversite öğrencileri ve genç profesyoneller olmak üzere herkes, takımını oluşturarak başvuru gerçekleştirebilir.
 • Başvuruları değerlendirirken kriterleriniz nedir? Etkinliğe başvuran takımların değerlendirilmesi ve seçimi; başvuruda motivasyon sunulan kısımda dile getirilen fikir ve gerekçelerin odak noktalarıyla uyumu, meseleyle ilişkisi, etki potansiyelleri, ilgili ekibin yetkinliği ve uzmanlık alanları gözetilerek sonuca bağlanacaktır.
 • Hangi teknolojileri kullanabiliriz? Takımlar fikirlerini geliştirirken herhangi bir kısıtlama olmaksızın Web2, Web2.5 ve Web3 altyapılarının tümünü kullanabilirler.
 • Duyuruları nereden takip edebiliriz? https://www.akbanklab.com/tr/guncel sayfası, twitter.com/refi_turkiye sayfası, https://instagram.com/akbank sayfası ve instagram.com/imeceplatformu sayfası duyuruların paylaşıldığı mecralar olacak.